דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 2 מדרגים

איתור קרובי משפחה שאבדו בשואה

עמוס סובל

נוצר ב-4/23/2012

הצורך באיתור קרובי משפחה שאבדו בשואה

בראשית ימיה של מדינת ישראל מקובל היה להסתייג מעיסוק בשואה. הדימוי העצמי של הגיבורים שניצחו במלחמת העצמאות לא התישב עם "המסכנות" של ניצולי השואה ועם הידיעה שיהודי אירופה הובלו כביכול "כצאן לטבח". רק אחרי משפט איכמן ב-1961 השתנתה מגמה זו והחברה הישראלית החלה להפנים את טרגדיית השואה ומשמעויותיה. ניצולי שואה רבים סירבו לדבר על חויותיהם והצעירים לא הרבו לשאול. המלחמה הקרה היתה בשיאה ולא היתה גישה לאתרי ההשמדה ואזורי מגורי היהודים שהושמדו במזרח אירופה. ניתוח מפורט של תופעה זו אפשר למצא בספרה המאלף של אניטה שפירא, "יהודים, ציונים ומה שבינהם" (עם עובד 2007) וכן בספריהם של חנה יבלונקה ותום שגב. עם חלוף השנים הלכו רוב ניצולי השואה ובני דורם שחיו בישראל לעולמם וחלקם לא השאירו זכרונות מסודרים. ילדי בתי הספר נוסעים היום לביקור במחנות בפולין וגם נדרשים להכין עץ משפחה ואז מסתבר שחסרים נתונים. אני בן הדור השני לשואה. הורי עלו לארץ לפני השואה והשאירו באירופה חלק ממשפחתם. שתי סבתותיי, שלשה מדודיי וכמה מבני דודיי אבדו בשואה. אבי וארבעת אחיו ואחיותיו הלכו לעולמם מבלי להשאיר נתונים שלמים על בני משפחתם שאבדו בשואה. כאשר יצאתי לגמלאות ונפטרתי מטרדות הפרנסה החלטתי לבקר בעירת הולדתו המיתולוגית של אבי בגליציה המזרחית, היום באוקראינה. כהכנה לכך אספתי באינטרנט חומר רב על העירה ועל בני המשפחה והכנתי עץ משפחה. כך התוודעתי לתחום המעניין והרגיש של איתור קרובי משפחה שאבדו בשואה.

תהליך מציאת העיר המשפחה ובני המשפחה

ניתן למצא נתונים על רוב הערים והעירות שבהם ישבו יהודים באירופה במספר אתרי אינטרנט בשפה האנגלית. לשם כך יש לזהות תחילה את שם העיר בשפת האתר. למשל: שם העיר לבוב מופיע כ: LVOV באנגלית, LWOW בפולנית, LVIV באוקראינית, LEMBERG בגרמנית, ולעמבערג, לימבעריק ו לעבוב בידיש. יש לחפש בגוגל את שם העיר ולרשום את כל הוריאציות של שמה. בעיה דומה קיימת בזיהוי שמות פרטיים המופעים בתיקי מרשם התושבים בגרסת היידיש של השם העברי ובאותיות לטיניות. למשל: סבי אריה מופיע בשם LEIB ודודי בצלאל מופיע בשם ZALEK . כאן יש להעזר בעיקר באינטואיציה בזמן החיפוש בבסיסי הנתונים.

נתונים על הקהילה שממנה באה משפחתך

האתר הגדול ביותר של הקהילות היהודיות באירופה הוא KEHILALINKS :יש באתר זה אתרי משנה על מעל מאה קהילות בארבע יבשות ובהם חמרים שנתרמו ע"י אנשי הקהילות. אני גיליתי באתר עיירת הולדתה של סבתי זכרונות של אחד הניצולים שמזכיר את סבתי ובני משפחתה ומתאר כיצד סבתי הסתירה והאכילה אותו כאשר נמלט מרודפיו. האיש גם מזכיר בני משפחה אחרים שהסתתרו ביערות אך לא שרדו כמוהו. מצאתי באתר עיר הולדתו של אבי את כתובת ביתה של סבתי, פרטים על אתרי ההריגה של יהודי העיר ועל חורבת בית הכנסת הגדול ששרדה.

מידע על האוכלוסייה היהודית לפני השואה

האתר הטוב ביותר לאיתור נתוני חיים (מרשם תושבים, גיניאולוגיה) של יהודי אירופה הוא JRI-POLAND גם  JEWISHGEN וגם אתר יד ושם  YAD-VASHEM  האתר jri-poland מכיל בסיס נתונים עם רשומות של לידה, נישואים ומוות של 4.5 מליון יהודים וכולל גם רישום של ההורים ועיר המוצא של ההורים. באתר כמה רשומות מ1840-1870 אבל רוב הרשומות, לפחות בחלק של אוסטרו-הונגריה מתחילות ב-1870. אין באתר רשומות פולניות לאחר 1910 היות והן חסוייות לפי החוק הפולני. העתקי רשומות מגליציה המזרחית שהיתה לפני 1918 בשליטת אוסטרו הונגריה, ב 1918-1939 בשליטת פולין ומ-1939 בידי אוקראינה, נמצאים בידי ממשלת פולין ופורסמו באתר. הכוונה לנתונים מפולין מכיון שזה הקטע שבדקתי. האתר נוקט בסטנדרטים דומים לגבי כל שאר הקהילות. ליד-ושם אתר דומה עם רשומות של 3 מליון קורבנות שואה. אין באתר נתונים על יהודים שניצלו וכאלו שנפטרו לפני השואה. חלק מהנתונים, שמקורם בדפי-עד, אינם שלמים. האתר פחות שימושי לשם יצירת עץ משפחה אבל הוא טוב מאוד לאיתור קורבנות שואה שאינם מופיעים באתרים אחרים, בעיקר אנשים שנולדו אחרי 1910.

איתור בני משפחתך לדורותיהם

אתר JRI-POLAND הנו חינמי אך דורש הרשמה. תמורת תרומה של 100$ לשנה תקבל ביצועים משופרים אבל הדבר אינו הכרחי. ניתן לבצע חיפוש ישיר באתר לפי המחוז, העיר ושם המשפחה. המערכת מאפשרת חיפוש לפי שמות מדויקים או לפי שמות מקורבים ע"פ אלגוריתם יעיל מאוד. בחיפוש כזה תקבל לפעמים לכל עיר רשימה ארוכה של רשומות הכוללות שם משפחה, מהות הרשומה (לידה, נישואים, מוות), שנה, גיל, שם האב, שם האם ועיר הולדתה. נדרש למיין ולסמן את הרשומות הרלבנטיות ע"פ שם האם והאב. תחילה יש לבצע חיפוש של בני הדור האחרון ולאחר שהתגלו שמות האב והאם יש לבצע חיפוש שני שלישי ואולי רביעי לפי שמות האב והאם שהתגלו בכל שלב. יש קושי גדול עם חלק מהרשומות שאינן מראות את שמות האב והאם. להבנתי מקורן של רשומות אלו הוא מאזורים שהיו בשליטת רוסיה עד 1917. ניתן להקל על התהליך ע"י ביצוע חיפוש אחד ע"פ שם המחוז ושם המשפחה והעתקת התוצאה לגיליון אקסל. המשך החיפוש יעשה בגיליון אקסל ובו ניתן גם לסמן את הרשומות הרלבנטיות. תוצאת החיפוש תהיה גיליון אקסל עם כל הרשומות הרלבנטיות. לגיליון זה יש להוסיף רשומות על כל בני המשפחה החיים בארץ ובחו"ל וכל בני המשפחה האחרים ע"פ ידע אישי.

בנית עץ משפחה

קימות בשוק תוכנות רבות ליצירת עץ משפחה. להלן סקירה קצרה של כמה מהן. הדרך הזולה ביותר לבנית עץ משפחה היא השימוש באקסל אך היא כרוכה גם בעבודה רבה. אקסל מתפקד בכל השפות כולל עברית ומצוי בידי רוב משתמשי המחשבים. קיים גם אקסל חינמי כחלק מחבילת OpenOffice .

תוכנה חינמית טובה לבנית עץ משפחה ניתן למצא באתר בית התפוצות  FAMILYECHO  תוכנה זו פועלת באנגלית בלבד ושומרת את כל הנתונים באינטרנט. התוכנה מאפשרת שמירת נתוני עץ המשפחה בפורמט אוניברסלי לעצי משפחה המכונה GEDCOM.

תוכנה טובה וחינמית לכאורה     MYHERITAGE    משוכללת מאוד ותואמת GEDCOM, פועלת ב37 שפות כולל עברית. הגרסה החינמית מוגבלת מאוד ובפעל יש לרכוש את גרסת פרימיום תמורת $6.25 לחודש.

אתר GENI מתימר ליצור עץ משפחה של כל העולם. בפעל זו תוכנה טובה השומרת את הנתונים באינטרנט, תואמת GEDCOM ופועלת גם בעברית. השימוש הבסיסי בחינם ושימוש מתקדם עולה 5$ ו 8$ לחדש.

DOROTREE הנה תוכנה לבנית עץ משפחה הפועלת ב5 שפות כולל עברית, תואמת GEDCOM ומאפשרת יצוא/יבוא לאקסל. מחיר התוכנה 212ש"ח. לא בדקתי מכיוון שאינה פועלת ב VISTA.

אני בחרתי ליצר את עץ המשפחה שלי באקסל עקב הנסיון הרב שיש לי בה והגמישות שהיא מאפשרת. בעץ המשפחה שלי 6 דורות. אבי סבי בשורה הראשונה, סבי וסבתי בשורה השניה, אבי אמי ודודי בשורה השלישית, אני אשתי אחי ובני דודי בשורה הרביעית, בני ואחיני בשורה החמישית ונכדי ונכדי אחי בשורה השישית. פרטי כל אדם: שם משפחה שם פרטי ושנות לידה ומוות מופיעים במשבצת אחת. משבצת רגילה מוקפת במסגרת של אקסל. משבצות של זוג נשוי מופיעות זו בצד זו עם מסגרת משותפת. בין השורות והעמודות יש שורות ועמודות ריקות לשם רווח. הקשרים המשפחתיים מסומנים ע"י קוים שניתן ליצר בין המשבצות של אקסל או ע"י קוים בתוך משבצות רווח.

יש קושי כללי בכל התוכנות להדפיס גליון כל כך גדול על דף אחד. קימים כמה פתרונות: א. להדפיס את הקובץ במשרד הדפסות על ניר גדול ב. להדפיס את הקובץ במדפסת רגילה על מספר דפים ולהדביק אותם. ג. לפצל את עץ המשפחה למספר רמות ולהדפיס כל רמה על דף רגיל.

המגבלות על פרסום מידע מתקופת השואה

מרשם התושבים הפולני ויתכן שגם אחרים, מגביל פרסום רשומות של פרטים אישיים של בני פחות ממאה שנה בטענה של הגנה על פרטיות. כך לא הצלחתי עד היום להשיג את שמות בני הזוג והילדים של שניים מדודי שנספו בשואה. פניתי לארכיון הפולני ב 'azbrojski@um.warszawa.pl' וקיבלתי תשובה מתחמקת. אין בידיהם את כל ספרי מרשם התושבים מהאזורים שסופחו לברה"מ ב1945 וגם הם אינם מורשים למסור מידע בן פחות ממאה שנה. ידוע שספרי מרשם התושבים של מחוזות פולין שסופחו לברה"מ נמצאים בארכיונים פולניים. בכדי להשיג מהם מידע יש להגיע באופן אישי לארכיון או לשלוח לשם חוקר בשכר שזה עיסוקו.

איתור קברים בבתי קברות יהודיים ששרדו

אתר http://www.jewishgen.org מחזיק בסיס נתוני קבורה יהודיים בן 1.7 מליון שמות של קברים ששרדו את השואה ושאינו מופיעים במרשם התושבים. לפעמים ניתן למצוא בו שמות של אנשים שאינם מופיעים במקום אחר. במקרה שלי מצאתי דרך אתר זה את מקום הקבורה של סבי וסבתי מצד אמי בבית הקברות של העיר LODZ בפולין. בית הקברות של LODZ שרד בשלמותו ומתוחזק עד היום ע"י הקהילה. בתי קברות יהודיים מלפני השואה שרדו במצב טוב במספר מקומות נוספים. אחד מהם נמצא בעיירה בולכוב במזרח גליציה שם צילמתי את התמונה הבאה. ישנם אנשים טובים המתחזקים בית קברות זה ובנו מסביבו חומה וגם מנסים ליצור רשימה של הקבורים בו.

ביביליוגרפיה

אתרי אינטרנט:
http://www.jewishgen.org
http://kehilalinks.jewishgen.org
http://www.jri-poland.org
http://db.yadvashem.org/names/search.html?language=iw
http://www.familyecho.com/?aff=bh#edit:START
http://www.myheritage.co.il
http://www.geni.com/home
http://www.dorotree.com/index.html
 


מילות מפתח

זיכרון-השואה | אוקראינה | גליציה | עץ-משפחה | איתור-קרובים | יד-וישם | הנצחה

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על איתור קרובי משפחה שאבדו בשואה (15)

  Judi

  support@genericpharmacydrug.com
  Noojk4 https://www.genericpharmacydrug.com
  שבת כ"ז באייר תשע"ח 12 במאי 2018

  mike11

  support@genericpharmacydrug.com
  xXjrFF https://www.genericpharmacydrug.com
  יום רביעי ג' באייר תשע"ח 18 באפריל 2018

  mike11

  support@genericpharmacydrug.com
  sBK1rZ https://www.genericpharmacydrug.com
  יום שני א' באייר תשע"ח 16 באפריל 2018

  Barneyxcq

  jimosa4xf2@hotmail.com
  5fwIYW http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
  שבת ב' באדר תשע"ח 17 בפברואר 2018

  לינוי בכר

  linoybahar111@gmail.com
  סבא שלי אריה שינינגר איבד את אישתו וכל ילדיו בשואה שהיו בפולין אשמח מאוד לעזרה בלמצוא נספים או אפילו חיים בעזרת ה'! תודה רבה מראש
  יום ראשון כ' בטבת תשע"ח 7 בינואר 2018

  מאיה פלטי

  imayatadir@gmail.com
  מחפשת את אחותו הקטנה של סבי, חנינא תדיר (ז"ל) שנפטר לפני 5 שנים לאחר שנים ארוכות של חיפוש ללא מוצא. האחות- חנצ'ה אופטר (אפטר) נולדה בהושץ' פולין ב1927/8 (שנת תרפ"ח) לדוד ורייזל אופטר. לדוד ורייזל היו עוד 7 ילדים: זאב אופטר- אביתר- נולד ב1904, עלה לארץ לתל-אביב ב1933- היה פעיל מפא"י- נפטר ב1985 ונטמן בבית העלמין בחולון יעקוב אופטר- נולד ב1907- נפטר בגיל 21 בגולה פנחס אופטר- נולד בשנת 1908- ברח או נעלם עם פרוץ מלחמת העולם השניה, יחד עם אישתו בריינדל (ברוריה)- עקבותיהם לא נודעו. גולדה יערי- נולדה ב1912- ב1933 עלתה לארץ לקיבוץ יגור- נפטרה בישראל,שלושה ילדים (שושנקה, דב ואריה) ולהם ילדים ונכדים. פסיה קלפץ' אופטר- נולדה ב1914- עלתה לארץ לחיפה ב1946 עם בעלה (אינשל) ו3 בנותיהן (דינה, ציפורה ושושנה). חנינא תדיר (סבא שלי)- נולד ב1919- עלה לארץ ב1939 לקיבוץ ה' בפתח תקוה- נישא ללאה והוליד 3 בנים (חיים, דוד, אלי)- חיי בקיבוץ גל-און עד יום מותו ב2011. דב אופטר- נולד ב1922- נפטר בקיבוץ יגור. חנצ'ה התייתמה מהוריה בגיל 5. 1934-1940 היתה חנצ'ה בבית יתומים בעיר דובנא בהנהלת מר הרצברג וסגל העוזרים פינחסוביץ' איטה וגלצקר. שמה המשוער בבית היתומים תחת השלטון הפולני היה ונדה ותחת השלטון הסובייטי- אננה. בעקבות חיפושים בעבר (שנות ה70) נמצאה גם בארה"ב הד"ר אננה רודאן שהיתה יחד עם חנצ'ה בבית היתומים בדובנא ועלתה ההשערה כי הסובייטים העבירו את חנצ'ה לבית יתומים בעיר סרנה. אנא עזרו לי לחפש ולמצוא אותה. מאיה: 052-3930681
  יום שישי י"ב באייר תשע"ו 20 במאי 2016

  ורד ברכה

  vered_bracha1@walla.com
  אני מחפשת קרובי משפחה של אבא שלי ז""ל שנולד בעירה גלביץ בפולין האן אתם יכולים לעזור לי? שמו היה בוריס בלדנגרין תודה
  יום חמישי כ"ז בניסן תשע"ו 5 במאי 2016

  חיה קרפ נעמן

  איתרתי את אחות אימי חיה הלה לבית ניישטין. במקור מגניוושוב ליד ורשה,הקשר נותק בפרוץ המלחמה,הן גרו שעה נסיעה זו מזו ולא ידעו אחת על השניה,החמצה נוראה. אימי נפטרה בלי לדעת שעוד שלוש אחיות שרדו מהמשפחה, אני מנסה לאתר עוד מידע על משפחת אימי ולא מצליחה.בפולין אימי נקראה דאבטשה ניישטין בת ישראל מאיר שניפטר בשנת תרפה ורעכל בת.נח ומרים רייזל פאפערבלאטל היתה נשואה ושני ילדים לא ידוע לי מה עלה בגורלם בארץ אימי נקראה דבורה. לא השגתי יותר מידע גם ביד ושם
  יום ראשון ט' בניסן תשע"ו 17 באפריל 2016

  Juli

  July2006@walla.com
  היי אני מחפשת את השורש של סבתא רבה שלי ליזה בטלמאן ולאבא שלה היו קוראים אהרון בטלמאן הם היו חיים ב אוקראינה וסבתא רבה שלי נהרגה בשואה רציתי לדעת עם נישארו עוד קרובי מישפחה מהצעד ההוא זה חשוב בישבילי
  יום שני כ"ג בטבת תשע"ו 4 בינואר 2016

  הלל גולן

  oditec@netvision.net.il
  אני מחפש את אח של אבי יוסף ברייטברט מעדויות של שכנים פולנים הוא שרד את השואה.
  יום שני ט"ז בטבת תשע"ו 28 בדצמבר 2015

  הררי רחל

  raquelhr@hotmail.com
  אני ךא יודעת איך לחפס כתבתי שם עיר שם משפחה ןלא קיבלתי כלום אני צריכה עזרה בבקשה מה שאתה אומר הוא מאוד ברור אבל לי קשה לחפס
  שבת ז' בטבת תשע"ו 19 בדצמבר 2015

  וולטר כץ

  vitenerg@hotmail.com
  אים יכולים לאתר את זאב מילגרם, האים היו לו ילדים ואולי סרדו?
  יום חמישי י"ד בכסלו תשע"ו 26 בנובמבר 2015

  וולטר כץ

  vitenerg@hotmail.com
  אני מחפש את זאב מילכרם שנרצח ע"י הנאצים אולי בנובה סליצה בזמן שצעד ברחוב.
  יום חמישי י"ד בכסלו תשע"ו 26 בנובמבר 2015

  לרנר

  achler@bell.net
  נא אם יש מי שיכול לעזור לי משפחת לרנר מעיר קראקא
  יום שישי י"א בטבת תשע"ה 2 בינואר 2015

  רבקה שובל

  rivkashoval@gmail.com
  הורי הגיעו לארץ עם פרוץ המלחמה. השאירו את כל משפחתם שם. בעיירה דיבבה באוקראינה נשארו כל בני משפחתה של אימי. היא היתה הלומת קרב ולא דיברה על משפחתה. אין לי פרטים רבים עליהם איך אמצא מישהו שיכול לעזור לי. תודה מראש רבקה
  יום שלישי ו' באייר תשע"ג 16 באפריל 2013

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.